HOME
O RASIE
MOJE KOTY
KOCIĘTA
GALERIA
LINKI
KONTAKT

Trochę historii...

Kot abisyński należy do jednych z najstarszych ras kocich. Pochodzi z dawnej Abisynii (obecnej Etiopii). W Europie pod koniec XIX wieku zaczęto uszlachetniać rasę wykorzystując do tego zwierzęta sprowadzane z Afryki. Najbardziej znane i liczące się hodowle znajdują się na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie rasa ta jest bardzo popularna. W latach 80 - tych także w Europie nastąpił rozwój hodowli abisyńczyków. Dyżymi sukcesami na pokazach kotów mogły poszczycić się abisyńczyki o dzikim zabarwieniu i zabarwieniu sorrel. W Polsce jest to wciąż nie znana rasa, mamy nadzieję, że dzięki naszej hodowli coraz więcej osób zainteresuje się tymi urzekającymi i fantastycznymi kotami.

Wygląd...

Abisyńczyki są kotami średniej wielkości, o smukłej, muskularnej sylwetce i o zwinnym ciele. Ich wygląd to wzór doskonałej harmonii i proporcji. Oczy mają duże, o ciekawej, pełnej wyrazu barwie bursztynowożółtej lub zielonej. Krótkie futro, ściśle przylegające do ciała, jest niezwykle łatwe w pielęgnowaniu. Główną charakterystyczną cechą wszystkich kotów abisyńskich jest jednak typowy rysunek futra spowodowany genem agouti, który powoduje, że każdy włos ma kolorowe prążki. Takie prążki na włosach spotyka się tylko u tej rasy i dlatego nazywa się je abisyńskim tickingiem. Na każdym włosie jest od 3 do 6 prążków, na przemian jaśniejszych i ciemniejszych, co wywołuje osobliwy efekt charakterystyczny dla tej rasy. Występujące jaśniejsze miejsca na sierści wokół oczu i warg oraz znak "M" na czole są pozostałościami rysunku tabby, podobnie jak czarna kreska na powiekach wokół oczu i obrzeżenie czerwonego lusterka nosa oraz pręga grzbietowa. Wszystkie abisyńczyki mają na tylnej stronie małżowiny usznej "odcisk kciuka", a w kącie oczu smużkę, która nadaje twarzy wyraz pewnej dzikości. Gen agouti i typ rasy sprawiają, że abisyńczyki wyglądają jak małe pumy, a ich niespożyta energia dorównuje energii dzikich kotów. Ich zdrowie i krzepkość należą do najcenniejszych właściwości.

Umaszczenie...

Rozróżnia się 4 podstawowe barwy kotów abisyńskich:

- dziko umaszczony (ABY n) - tułów rudobrunatny z czarnym tickingiem, a podszerstek ciemnobrzoskwiniowy lub ciemnopomarańczowy; końce uszu i koniec ogona są czarne; poduszki czarne, różowy nos z czarną obwódką

- sorrel (ABY o) - tułów miedzianorudy z czekoladowym tickingiem i ciemnobrzoskwiniowym podszerstkiem, poduszki i nos różowe - niebieski (ABY a)

dalej >>>

Copyright @ Erta Alle*PL 2006-2008